RAW MĚ POSTAVILO NA NOHY

I vy máte pocit, že se s alternativními možnostmi stravování v poslední době doslova roztrhl pytel? Lidi jsou otevřenější novým chutím, nebojí se experimentovat a stále více se mezi nás šíří kult zdravého životního stylu. Takovým současným výživovým trendem je i RAW food, tedy syrová strava rostlinného původu. Tomuto populárnímu fenoménu, který doslova pobláznil nejen Hollywood, ale i celý svět, podlehl ze zdravotních důvodů i známý DJ Tager. Přečtěte si jeho příběh, jak mu raw strava pomohla vrátit se do života a jak mu pomáhají RAW tyčinky od Max Sportu při jeho milovaném hraní J.

 

Tagerův život, který byl jedna velká, nikdy nekončící party, se otočil o 180 stupňů. Propařené noci a alkohol, nedostatek spánku, či nepravidelné a nezdravé stravování. Takto vypadal jeho život, tedy až do osudové noci, která mu dala doživotní stopku. Na poslední party totiž z ničeho nic zkolaboval a diagnóza byla šokující – akutní pankreatitida. Zotavení mu trvalo několik měsíců a sám mluví o zázraku, že to vůbec přežil.

 

Tato přelomová událost otevřela Tagerovi oči a z bláznivého člověka bez jakýchkoli zábran se stal člověk disciplinovaný a přísně dodržující životosprávu. Ta samozřejmě ve velké míře souvisela se stravou. Hned po odchodu z nemocnice se díky prvnímu RAW šéfkuchaři na Slovensku začal učit připravovat zdravá RAW jídla. Jelikož je stále aktivní jako DJ a hodně cestuje, dodržování zdravé životosprávy není vůbec jednoduché.

 

„Když hraješ a cestuješ, ne všude ti umějí připravit RAW stravu, proto je super mít po ruce zdravý snack,“ říká Tager. RAW tyčinky jsou pro něj jasnou volbou, protože jsou 100% přírodní, bezlepkové, bez přidaného cukru či sóji a jsou vyrobené na Slovensku. Energeticky bohaté tyčinky mají navíc v názvu slovo Paleo, čímž poukazují na takové ingredience, které dokázali najít naši dávní předkové volně v přírodě – ořechy, datle, kakao, kokos apod. Právě díky nutričně bohatým zdrojům a vysokému obsahu vlákniny jsou tyčinky výborným tipem pro vydatnou svačinu, a to při jakékoli činnosti a v kterékoli části dne. Ví to i Tager, který nedá dopustit na svojí nejoblíbenější příchuť - kakao a lískové oříšky. Podle jeho slov nemá konkurenci! „Cením si toho, že RAW tyčinky od Max Sportu jsou zpracované za studena do 42°C tak, aby byly zachované všechny benefity použitých ingrediencí. Je navíc s bambuckým máslem. Kvůli mému zdraví musím detailně pozorovat složení toho, co jím,“ dodává Tager.

.

 

 

Max Sport požádal TAGERA o rozhovor. Bez rozpaků se nám svěřil se svým minulým a současným životním stylem, s hříchy minulosti, povyprávěl i o důležitých lidech v jeho životě a v neposlední řadě o RAW stravě a tyčinkách, bez kterých si už své DJ-ovské fungování neumí představit.

 

 

Tagere, představ sebe před pěti lety, jak tehdy vypadal tvůj běžný den?

Tak to jsem ještě trpěl standartní DJskou chorobou :D. Režim jsem měl absolutně přetočený, i když jsem právě nehrál, chodil jsem spát ve 4:00 ráno a vstával až okolo oběda. Nebyl jsem příliš kompatibilní s okolním světem. V podstatě jsem žil jen od víkendu k víkendu. Hrál jsem víc než 120x za rok, což se mi s odstupem času zdá jako šílené číslo. Můj život byl jedna velká, nikdy nekončící party.

 

 

Pamatuješ si, co se ti v osudnou noc stalo?

Tu noc si pamatuju velice živě. Byla to moje třetí akce v ten den (pátá za víkend), byl jsem už dost vyčerpaný, málo jsem spal a nepravidelně jedl. Za celý večer jsem vypil dvě piva a bublinky v kombinaci s některými potravinami se mi staly osudnými. Na poslední party jsem totálně zkolaboval, nemohl jsem dýchat a věděl jsem, že musím jít ven, nebo to tam nezvládnu. Potom, co jsem dorazil domů a bolest se stala nesnesitelnou, jsem věděl, že musím jet do nemocnice. Diagnóza byla alarmující! Akutní pankreatitida. Pro lepší představu: Hodnota pankreatických amyláz (enzymů na zpracování škrobů z potravin) je u zdravého člověka 1, max 2. Pokud je to více než 5, nastává panika. Já jsem měl 70. V nemocnici jsem strávil 10 dní a dalších pár měsíců jsem se uzdravoval doma. Dá se mluvit o zázraku, že jsem to přežil.

 

//video TAGER

 

Jak vypadá tvůj život dnes? Čeho ses musel vzdát?

Doktory mám nařízený: doživotní zákaz pití alkoholu, vyhýbání se stresu, žádné zvedání těžkých předmětů, nezdržovat se v zakouřených prostorech a samozřejmě přísné dodržování životosprávy. Musel jsem omezit tuk, a to opravdu radikálně! Dále jakékoliv bublinky, všechno moc kořeněné nebo pálivé mě také dokáže spolehlivě zabít. Cítím se zdravější než kdykoliv předtím.

 

Pojďme na stravování v praxi. Máš svá oblíbená místa, kam chodíš jíst, nebo si musíš jídlo připravovat sám?

Připravovat si jídlo sám je z různých důvodů to nejlepší. Hned po odchodu z nemocnice se mým „primářem“ stal přítel Robert Horváth – první RAW šéfkuchař na Slovensku, který mi na své „klinice“ BEMBA na základě svých dlouholetých zkušeností ordinuje vhodnou kombinaci zeleniny a ovoce v podobě chutných a vydatných jídel. Vypomáhám mu u něj v kuchyni „pro bono“, ale odměnou mi je, že se díky tomu postupně učím všechny recepty sám připravovat a zároveň mám jistotu, že jídlo, které konzumuji, je pro mě to nejlepší.

 

 

Záleží jen na obsahu jídel nebo se zaměřuješ na kvalitu surovin? Cítíš, když jíš příliš hodně „chemie“?

Bylo by naivní domnívat se, že v našich zeměpisných šířkách se dá veškerá zelenina celoročně dovážet v „BIO“ kvalitě za rozumnou cenu. Věř mi, cítím, i když sním hrozny, které obsahují jadérka, anebo mě dokáže odrovnat příliš mnoho obyčejných lněných semínek, takže pro chemii v mém jídelníčku není místo. Jak jsem zmínil před chvílí, do restaurace BEMBA chodím už nějaký ten pátek a ještě stále žiju J.

 

Jak se stravuješ na cestách?

Na cestách v zahraničí je záchranou aplikace HAPPY COW, která mapuje všechny restaurace s nabídkou vegetariánských, veganských a raw jídel a navíc i prodejny se zdravými potravinami. Na Slovensku je to podstatně horší. Proto velmi oceňuji možnost, hlavně v pozdních DJ-ských hodinách, kdy už opravdu není jiná možnost, zastavit se na pumpě a koupit si alespoň RAW tyčinky. Donedávna ani toto nebylo úplně samozřejmé, ale díky Max Sport se to u drtivé většiny pump stalo realitou. V podstatě na pumpě je to pro mě jediná volba. :D

 

Která je tvá nejoblíbenější tyčinka?

Jsem zastáncem toho, že v jednoduchosti je krása, a proto vždy, když je možnost, volím kakao a lískové oříšky od Max Sportu. Musím zodpovědně prohlásit, že mám ozkoušené opravdu asi všechny RAW tyčinky, které se tu dají sehnat, a tato jednoduchá a přitom tak chutná kombinace nemá konkurenci.

 

 

 

V dalších částech nám Tager představí svůj RAW život. Sledujte nás a zatím si můžete vyzkoušet tři příchutě 100% přírodní bezlepkové tyčinky RAW PALEO:

-          Kakao a lískové ořechy

-          Kokos a kešu ořechy

-          Jablko a skořice