Category: Protein Bar

Protein Bar Vanilla flavour

Product code: 8588003339379

Gluten-free Protein bar Vanilla is an ideal snack for all active people. It is a great choice for various sports activities,...

Show more
Buy 18 more and get .
We are product manufacturers, not dealers with a constantly full stock.

We are product manufacturers, not dealers with a constantly full stock.

We think of you, so you will not find most allergens in our products.

We think of you, so you will not find most allergens in our products.

We think of you, so you will not find most allergens in our products.

Follow us on Facebook and Instagram.

  • Gluten-free
  • 25% protein
  • 0% trans fats
  • High fibre
  • Excellent taste
  • Complex carbohydrates
  • Prebiotic fibre

Gluten-free Protein bar Vanilla is an ideal snack for all active people. It is a great choice for various sports activities, but also as a meal replacement for people in the office, on the road or in nature. Protein bar helps stimulate muscle growth and regeneration and prevent catabolic processes caused by physical exertion.

Ingredients

Ingredients: protein mix 27,6% (concentrate of whey and milk proteins, soy protein isolate), maltose syrup, white icing 18% (sugar, palm kernel fat, whey powder, skimmed milk powder, emulsifier: sunflower lecithin, flavouring), oligofructose (fibre), rapeseed oil, humectant: glycerol, grated coconut, soy flakes, raisins (raisins, sunflower oil), emulsifier: soy lecithin, natural vanilla flavouring, flavouring. May contain peanuts and nuts. 

Nutritional values 100 g
Energy value 1 567 kJ/ 374 kcal
Fat 16 g
of which saturates 8.4 g
Carbohydrates 31 g
of which sugars 21 g
Dietary fibre 6.4 g
Protein 25 g
Salt 0.1 g
Package volume 60 g

Reviews Reviews

Review the product

Dominika (sk)

04.05.2022 16:59

Tato recenzia bude veľká chvála ale daná spoločnosť a ich produkty si ju i zaslúžia :) tyčinky, teda predovšetkým vanilkové ma posledné mesiace zachraňujú pri skúškach a náročných časoch v práci, sú jedine čo dokážem vďaka skvelej chuti a výbornému zloženiu do seba dostať. V posledných mesiacoch sa mi vďaka stresu pokazil i žalúdok a malo čo dokázal stráviť, avšak vanilková tyčinka mi absolútne nerobila zle a je skvele stráviteľná. Verte mi, keď do seba nemôžete nič dostať a je Vám zle neviete čo skôr. Taktiež by som veľmi rada pochválila spoločnosť ako takú a predovšetkým jej milých zamestnancov. V prípade otázok Vám promptne odpíšu, všetko vysvetlia a ako čerešničku na torte Vám zašlú darček. V dnešnej dobe je zázrak nájsť firmu ktorá si cti svojho zákazníka a tak sa k nemu i správa! 🙂 Jedno veľké áno za zloženie, chuť, vyber, komunikáciu prosto za všetko❤️ PS. 5 hviezdičiek je malo!! Zaslúžia si tak milión!

Ivan (sk)

12.07.2021 19:48

Skvela chut ako aj vyvazene hodnoty


Subscribe to our newsletter so you don't miss anything